Ako vybrať vysielačku?

Dorozumievajte sa na krátke vzdialenosti rýchlo a spoľahlivo. S vysielačkami môžete byť v bezplatnom spojení na výletoch do prírody, na cestách autom, alebo pri rôznych športových udalostiach.

Dorozumievajte sa na krátke vzdialenosti rýchlo a spoľahlivo. S vysielačkami môžete byť v bezplatnom spojení na výletoch do prírody, na cestách autom, alebo pri rôznych športových udalostiach.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Rozdelenie vysielačiek podľa pásma

CB vysielačky

Prvá z dvoch skupín vysielačiek, ktoré fungujú v takzvanom občianskom pásme (Citizen Band), kde pre účasť nemusíte mať žiadne špeciálne oprávnenie. Pásmo označované CB a pracuje s kmitočtom 27 MHz a ponúka 80 kanálov, pričom kanál 9 je vyhradený na privolanie pomoci v prípade núdze. Dosah spojenia sa pohybuje od 2 do 15 kilometrov. CB vysielačky sú vo väčšine krajín používané na cestnú komunikáciu napríklad v kamiónoch, uplatnia sa tiež pri rôznych voľnočasových aktivitách, alebo napríklad na stavbách.

Výhody a nevýhody

  • Dlhý dosah

  • 80 dostupných kanálov

  • Časté rušenie

  • Vyššia cena

CB vysielačky

PMR vysielačky

Druhý zástupca zo skupiny občianskeho, voľne prístupného pásma. PMR vysielačky fungujú na frekvencii 446 MHz, ktorá je štandardom po celej Európe. Najčastejšie majú podobu tzv. walkie-talkie ručných vysielačiek a používajú sa pri cestách do zahraničia, napríklad pri lyžovaní alebo horských túrach. Počet kanálov je 16.

Výhody a nevýhody

  • Menšie obsadenie pásma

  • Dobrá kvalita zvuku

  • Kratší dosah 0,5 až 2 km

  • Menší počet kanálov

PMR vysielačky

VHF a UHF vysielačky

Pásmo UHF (110–174 MHz) je vyhradené certifikovaným rádioamatérom, využívajú ho napríklad záchranné zložky alebo taxislužby. Obsahuje však aj niekoľko voľných frekvencií. Výhodou je, že signál dobre preniká pevnými prekážkami, ako sú napríklad rôzne murivá alebo kovové konštrukcie, preto sú UHF vysielačky vhodné na používanie v hustej zástavbe. Naopak krajinné prekážky, napríklad kopce, signál prekonať nedokáže.

Tzv. vysoké pásmo VHF sa pohybuje na frekvenciách 130–174 MHz a využívajú ho napríklad aj lietadlá pri komunikácii s riadením letovej prevádzky alebo lode na mori. Signál sa totiž dobre šíri vo voľnom teréne, naopak príliš nedokáže prestupovať zastavanými oblasťami. Rádiostanice VHF bývajú pomerne robustné a často využívajú aj externé antény. Pre bežného používateľa je možnosť využitia tohto pásma nulová.

Výhody a nevýhody

  • Úzko zamerané použitie

  • Dobrá priestupnosť signálu zástavbou pri UHF

  • Dobrý dosah signálu v otvorenom priestore pri VHF

  • Vyššia cena

  • Málo všeobecne zdieľaných frekvencií

Ďalšie parametre vysielačiek

Dosah vysielačky

Tento kľúčový parameter udáva, na akú vzdialenosť je možné s vysielačkou komunikovať. Odvíja sa najmä od pracovného pásma a podporovaných frekvencií. So základnými modelmi sa obvykle dorozumiete zhruba do 2 km, naopak špičkové vysielačky môžu mať dosah až k 10 km.

Údaj o dosahu je vždy potrebné brať s rezervou, pretože na reálnu vzdialenosť má vplyv mnoho ďalších aspektov, medzi nimi najmä členitosť terénu, hustota zástavby a rušenie inými signálmi. V husto osídlenom meste tak býva dosah oproti deklarovanému nižší, naopak v rovinatom teréne bez prekážok môže byť aj vyšší.

Počet kanálov

Kanály sú vlastne podmnožinou podporovaných pásiem, pretože sa jedná o jednotlivé a navzájom sa minimálne líšiace frekvencie, ktoré môžete v rámci daného pásma využívať. Pozor na to, že niektoré vysielačky podporujú menej kanálov, než nimi podporované pásmo ponúka. Platí tiež, že zatiaľ čo niektoré pásma sú určené na voľné použitie, u iných je potrebné splniť rôzne podmienky. Vyšší počet kanálov je výhodný najmä v hustejšie osídlených oblastiach, kde môže byť množstvo z nich obsadených inými užívateľmi.

Vysielací výkon

Čím vyšší je vysielací výkon, tým je všeobecne lepší dosah a kvalita spojenia, stúpa však aj spotreba energie. Príliš vysoký vysielací výkon potom môže zbytočne vybíjať akumulátor (batérie) rádiostanice. Neplatí tu pritom priama úmera. Rozdiel v dosahu medzi anténami s výkonom 0,5 W a 4 W bude dvojnásobný, spotreba energie bude však 8× vyššia v neprospech silnejšieho kusu. V bežne dostupných pásmach je navyše vysielací výkon limitovaný na 4 W.

Vysielačky do auta

Prevedenie a odolnosť

Pri vysielačkách sa počíta s vonkajším používaním, ktoré samozrejme nesie riziká pádov, kontaktu s vodou alebo väčším množstvom prachu. Lacnejšie vysielačky obvykle budú mať minimálnu ochranu voči vode a základné pogumovanie, ktoré ich ochráni pred menšími pádmi. Kvalitnejšie vysielačky zvládnu aj hrubé zaobchádzanie zahŕňajúce ponorenie do vody či pády z výšky až niekoľko metrov.

Predstavu o odolnosti daného produktu voči vode a prachu vám môže poskytnúť certifikácia IP, ktorou bývajú kvalitnejšie vysielačky vybavené. Schopnosť vzdorovať pádom a nárazom potom väčšinou definuje samotná konštrukcia, ktorá by mala byť z kvalitného a dostatočne silného plastu po okrajoch doplneného o gumovú vrstvu, ktorá nárazy absorbuje.

V rámci certifikácie IP sa stretnete s označením IPxx, ktorá prvou číslicou označuje odolnosť voči vniknutiu pevných častíc a druhou voči vode. Čím vyššie číslo je, tým vyššia je aj odolnosť. Napríklad vysielačka odolná v mierne prašnom prostredí, ktorá zároveň môže zmoknúť, môže mať certifikáciu IP44, naopak na prašné stavby alebo tam, kde hrozí aj ponorenie do vody, už chcite minimálne IP67.

Vysielačky majú tiež rôzne kvalitné displeje. U lacných zariadení sú obvykle segmentové a ukážu vám preto iba najzákladnejšie informácie, ako napríklad zvolený kanál alebo stav batérie. Lepšie modely potom majú LED zobrazovače, ktoré umožňujú vidieť aj podrobnejšie informácie o frekvenciách, sile signálu a rôzne pokročilejšie nastavenia. Dôležitá je u displejov vysielačiek aj intenzita podsvietenia a maximálny jas s ohľadom na čitateľnosť vonku pod priamym svetlom.

Vysielačky pre deti

Mobilita a umiestnenie

Vysielačky je možné rozdeliť do dvoch kategórií – do jednej z nich spadajú modely, ktoré všetky funkcie integrujú do jedného tela, druhú potom tvoria vysielačky s reproduktorom a mikrofónom v samostatnom tele, ktoré je k zvyšku vysielačky pripojené káblom. Zatiaľ čo ručné vysielačky sú určené na používanie v pohybe, druhý typ býva využívaný skôr staticky, napríklad v automobiloch alebo riadiacich centrách.

Existujú aj vysielačky, ktoré kombinujú obe funkcie, a v balení k celistvému telu navyše dostanete držiak do auta a pripojiteľný reproduktor s mikrofónom. Podobne sa modely s dvoma časťami využívajú s vysielačkou umiestnenou za opaskom a dorozumievacou časťou uchytenou pomocou klipu blízko úst tak, aby užívateľ pri rozprávaní do vysielačky mal voľné ruky. Tento druh využívajú napríklad policajti.

Výdrž batérie a dĺžka nabíjania

Vysielačky sa vyrábajú ako v prevedení na ceruzkové batérie, tak aj s vlastnými dobíjacími akumulátormi. Výhodou prvého riešenia je, že pri sebe vždy môžete mať náhradnú zásobu bateriek, v prípade vybitia ich jednoducho vymeniť a pokračovať v komunikácii. Výdrž sa u nich pohybuje okolo niekoľkých hodín používania. Vstavané akumulátory obvykle vydržia až niekoľko dní, v prípade vybitia je ale nutné celé zariadenie pripojiť k nabíjačke.

Niektoré vysielačky so vstavaným akumulátorom disponujú rýchlonabíjaním. Vďaka tomu im môže napríklad pätnásť minút dobíjania stačiť na ďalšiu hodinu prevádzky, eventuálne môžu byť za hodinu až dve úplne nabité. Najmä pri lacnejších prístrojoch to ale môže trvať aj podstatne dlhšie. Výhodou je, ak má taká vysielačka niektorý zo štandardizovaných dobíjacích konektorov, čo umožní využívať na dobitie powerbanky.

Ďalšie funkcie a možnosti

  • Ovládanie hlasom - niektoré vysielačky nevyžadujú stlačenie tlačidla pred zahájením rozprávania, ale váš hlas rozpoznajú a spustia prenos automaticky. Eventuálne je u niektorých modelov možné prenos spúšťať a zastavovať hlasovým povelom.

  • Podsvietenie - ak budete vysielačku pravidelne používať za tmy, veľmi vám to uľahčí podsvietenie. To sa môže týkať ako displeja, tak aj rôznych ovládacích prvkov. Podsvietenie môže byť v rôznych farbách, najčastejšie ide o modrú, oranžovú alebo zelenú. Niektoré vysielačky tiež umožnia regulovať intenzitu, môžu tak byť šetrnejšie pre batériu aj vaše oči.

  • Programovateľné kanály - zatiaľ čo u niektorých vysielačiek majú kanály prednastavené frekvencie, vybrané modely vám ponúknu aj možnosť si k niektorým kanálom nastaviť frekvencie vlastné. Vhod táto funkcia príde predovšetkým vtedy, ak často používate jednu alebo viac konkrétnych frekvencií a chcete k nim mať vždy čo najrýchlejší prístup.

  • Indikátor vybitej batérie - vysielačky môžu mať stav batérie graficky znázornený na displeji v percentách či niekoľkých krokoch. Jednoduchšie modely potom môžu využívať len diódu, ktorá buď svieti rôznymi farbami podľa stavu nabitia, alebo sa len rozsvieti či rozbliká, keď sa stav batérie blíži k nule.

  • Možnosť zavesenia na krk alebo klip na opasok - najmä v profesionálnom použití je často nutné u seba mať vysielačku po celý deň. Vzhľadom na ich robustnosť všeobecne nebýva príliš pohodlné takéto zariadenie nosiť vo vrecku, preto ponúknu niektoré modely špeciálny klip, za ktorý je možné privesiť šnúrku na krk alebo karabínu na upevnenie za opasok.

  • Transportný kufrík - aby bolo vysielačku možné pohodlne prenášať, môže k nej výrobca dodávať aj transportný kufrík, v ktorom bude plne chránená pred nárazmi, vodou a pod. Typicky sa s kufríkom ako súčasťou balenia stretnete buď u drahších sád vysielačiek, alebo pri profesionálnych modeloch, pri ktorých sa počíta s častou prepravou medzi ďalšími vecami. Lepšie kufríky ponúknu okrem miesta na vysielačku aj priestor pre ďalšie príslušenstvo, napríklad separátny hlasový modul či náhradné batérie.

Rady

Používanie vysielačiek zahŕňa aj isté pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. Zatiaľ čo niektoré sú skôr otázkou etikety, iné sú aj zákonom vymáhateľné. Tými je predovšetkým využívanie vysielačiek s pásmami UHF či VHF, čo je podmienené získaním príslušnej licencie od Slovenského telekomunikačného úradu. Pozor na to, že v zahraničí sa zákony môžu líšiť – istotou je v tomto ohľade pásmo PMR, ktoré je voľne využiteľné naprieč krajinami Európskej únie.

U všetkých pásiem si overte, ktoré kanály sú voľne využiteľné a ktoré len za určitých podmienok. Napríklad pri populárnom pásme CB je kanál 9 striktne vyhradený núdzovým volaniam a kanál 1 tzv. zvolávací, čo v praxi znamená, že slúži iba na dohovor na kanále, na ktorom bude komunikácia pokračovať.

Dôležitým pravidlom etikety tiež je, že vždy hovorí iba jeden. Pokiaľ sa pohybujete na frekvenciách s cudzími ľuďmi, mali by ste sa pri začatí komunikácie vždy ohlásiť svojim volacím znakom a po dokončení uzavrieť slovom „prepínam“. Niektoré vysielačky prenos automaticky ukončujú po detekcii toho, že ich používateľ prestal hovoriť, čo signalizujú pípnutím. To sa hodí predovšetkým pri zhoršenom signále, kedy si počúvajúci nemusí byť istí, či už hovoriaca osoba dohovorila.

Najčastejšie otázky

Áno, na výrobcovi vysielačky nezáleží. Dôležité je, aby podporovali rovnaké pásmo a boli nastavené na rovnaký kanál v rámci daného pásma. Potom bude spojenie fungovať bez ohľadu na značku.

Vysielačky sa často predávajú po viacerých kusoch, najčastejšie dvoch či štyroch. Výhodou tohto riešenia je, že za jednu cenu môžete získať zariadenie pre celú prípadnú skupinu, navyše máte istotu, že budú vysielačky fungovať na rovnakých frekvenčných pásmach s rovnakými parametrami. Cenovo sa navyše sady oproti jednotlivým kusom väčšinou vyplatia. Na druhú stranu, ak si vysielačku chcete zaobstarať napríklad na počúvanie iných pásiem, bude vám stačiť iba jeden kus. Po jednom sa všeobecne predávajú aj vybavenejšie vysielačky, ktoré sa využívajú aj v rôznych neverejných pásmach, napríklad v letectve alebo medzi taxislužbami.